Categories

Algopirin

Compozitie Algopirin

Un comprimat filmat contine acid acetilsalicilic 125 mg, paracetamol 75 mg, cafeina anhidra 15 mg, maleat de clorfeniramina 2 mg si excipienti: amidon de porumb partial pregelatinizat, celuloza microcristalina, dioxid de siliciu coloidal, ulei hidrogenat din seminte de bumbac, talc, acid stearic, Opaglos 2 97W20520 Blue, Opadry fx 62W28547 Silver, zaharina sodica.

Grupa farmacoterapeutica: analgezice antipiretice; derivati de acid salicilic; combinatii

Indicatii terapeutice

Tratamentul simptomatic în dureri de intensitate medie cu diferite localizari (cefalee, migrene, mialgii, artralgii, dureri dentare sau din sfera ORL, dismenoree), în stari febrile, congestie nazala.

Contraindicatii Algopirin

Hipersensibilitate la oricare dintre componentii produsului. Copii sub 12 ani cu febra produsa de afectiuni virale. Insuficienta hepatocelulara. Insuficienta renala severa.

Ulcer gastro-duodenal activ, hemoragie digestiva, boli hemoragice si alte boli cu risc hemoragic.

Deficit de glucozo-6-fosfatdehidrogenaza.

Adenom de prostata, glaucom cu unghi închis, stenoza pilorica, ileus paralitic, miastenie.

Precautii Algopirin

Este necesara prudenta la pacientii supusi interventilor chirurgicale, chiar minore (de exemplu extractii dentare), deoarece acidul acetilsalicilic are efect antiagregant plachetar, care persista câteva zile, existând risc de accidente hemoragice.

Interactiuni

Alte antiinflamatoare nesteroidiene: risc nefrotoxic si hemoragic crescut.

Metotrexat: creste riscul toxicitii hematologice a metotrexatului.

Sulfamide antidiabetice: creste efectul sulfamidelor, cu posibilitatea aparitiei accidentelor hipoglicemice.

Spironolactona: scade eficacitatea acesteia, deoarece acidul acetilsalicilic favorizeaza  retentia de sodiu.

Anticoagulante: creste riscul hemoragic.

Medicamente inductoare enzimatice si bauturi alcoolice: creste riscul hepatotoxicitatii.

Algopirin, prin continutul ssu în paracetamol, poate modifica rezultatele dozarii acidului uric sanguin si a glicemiei.

Actiunea deprimanta asupra sistemului nervos central a maleatului de clorfeniramina poate fi potentata de alcoolul etilic si de medicamente cu aceeasi actiune.

Alimentele întârzie absorbtia acidului acetilsalicilic.

Colestiramina scade absorbtia paracetamolului.

Algopirin – Atentionari speciale

La pacientii cu astm bronsic si alte afectiuni alergice respiratorii, ca si la cei cu hipersensibilitate la analgezice antiinflamatoare pot fi declansate crize de astm bronsic si alte reactii alergice de tip anafilactic.

Este necesara prudenta în caz de antecedente de ulcer gastro-duodenal sau hemoragii digestive, în insuficienta renala si hepatica usoare-moderate.

Sportivii trebuie atentionati ca acest medicament contine un principiu activ care poate induce pozitivarea testelor antidoping.

Din cauza prezentei maleatului de clorfeniramina, se recomanda prudenta în cazul administrarii la pacientii cu insuficienta respiratorie.

Sarcina si alaptarea

Nu se recomanda administrarea produsului în timpul sarcinii si alaptarii.

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje

Produsul poate influenta capacitatea de a conduce vehicule si de a folosi utilaje din cauza existentei unui risc de reactii adverse neurologice. Este recomandat ca acest gen de activitati sa fie evitat pâna în momentul în care efectul asupra persoanei în cauza este bine cunoscut si evaluat.

Doze si mod de administrare

Se administreaza un comprimat filmat la nevoie  daca este necesar doza poate fi repetata fara a depasi 4 comprimate filmate Algopirin pe zi.

Daca simptomatologia nu se amelioreaza, se recomanda consult medical.

Reactii adverse Algopirin

Tulburari digestive – epigastralgii, mici sângerari digestive, greata, varsaturi, diaree, declansarea sau agravarea unei suferinte gastrice preexistente. Relativ rar pot sa apara reactii alergice – eruptii cutanate, edem angioneurotic, crize de astm bronsic.

În cazuri izolate poate sa apara agranulocitoza (faringita, febra).

Rareori sedare accentuata somnolenta si oboseala, reactii care apar la doze mari.

Supradozaj

În caz de supradozaj pot sa apara tahipnee cu alcaloza, afectare hepatica, deprimare la nivelul sistemului nervos central, tahicardie.

Se recomanda internare de urgenta în spital, masuri de reducere a absorbtiei digestive si de crestere a eliminarii renale, tratament simptomatic si de sustinere. Pentru combaterea fenomenelor de hepatotoxicitate la paracetamol se va administra N-acetilcisteina.

Pastrare

A nu se utiliza dupa data de expirare înscrisa pe ambalaj. A se pastra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. A nu se lasa la îndemâna copiilor.

Ambalaj

Cutie cu un blister din PVC/Al a 10 comprimate filmate Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate filmate Cutie cu 200 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate filmate

Producator

S.C. LaborMed Pharma S.A., Romania

Detinatorul Autorizatiei de punere de piata

S.C. LaborMed Pharma S.A.

Splaiul Independentei nr. 319, sector 6, Bucuresti, Romania

Data ultimei verificari a prospectului

Ianuarie 2005

Pareri, intrebari, sugestii ?

© 2010 Portal Medical · Toate drepturile rezervate ·