Categories

Steroizii … mult sau putin ?

Steroizii

Conform unor opinii larg raspandite steroizii transforma o persoana normala, cu un temperament calm, intr-o adevarata fiara. Conceptul de „furie steroidica” are la baza ideea conform careia steroizii pot face un barbat sa se comporte ca atare, adica accentueaza caracteristicile masculine. Testosteronul in cantitate exagerata face din individ un personaj furios, gata sa provoace distrugeri in orice moment. Adevarul este ca asemeni zaharului rafinat, apararea noastra contra acestei furii a steroidului este mai firava decat Calista Flockhart. De fapt, cercetari recente au aratat ca nivelul scazut de testosteron din organism poate duce la aparitia de simptome care variaza de la stari de depresie pana la stari de furie.

Testosteronul

Nu afirmam ca testosteronul sau alte anabolizante afecteaza creierul, dar este foarte probabil ca au legatura cu schimbarile de structura. Sa luam de exemplu cazul unui culturism afro-american in varsta de 33 ani care a murit subit in timpul unei partide de baschet. Oficial, cauza mortii  s-a declarat a fi fost infarct miocardic, adica atac de cord. Dar dupa autopsie s-a constatat o schimbare neobisnuita. Creierul victimei se „pietrifica”, mai precis, in unele portiuni ale creierului sau gasit depozite mair de calciu si urme de minerale, ceea ce indica existenta bolii Fahr.

Nu se cunosc inca factorii care duc la aparitia bolii Fahr, dar experienta medicilor este ca ea apare de obicei dupa tratamente ce inplica tamografii craniene. Cele mai afectate persoane sunt cele cu varste intre 40 -60 de ani. Unii cercetatori cred ca una din cauze ar fi functionarea defectuasa a glandelor paratiroide, doua glande mici care se gasesc langa tiroida si care controleaza metabolismul calciului si al fosfatului. Majoritatea cauzelor sunt considerate idiopatice, adica avand cauze necunoscute. In mod normal datorita cresterii nivelului de calciu din creier boala s-ar putea depista, insa de obicei simptomele apar doar dupa ce boala a ajuns intr-un stadiu destul de avansat.

In ceea ce priveste cazul prezentat mai sus, medicii au presupus cam din moment ce steroizii anabolici sunt cunoscuti ca si substante ce contribuie la cresterea nivelului de calciu si a altor minerale din sange, faptul ca acest culturist le folosea de mult timp este posibil sa fi contribuit in mare masura la calcificarea creerului.

Se stia ca foloseste steroizi de multi ani, dar conform  familiei a renuntat la folosirea acestora cu trei luni inainte de moartea sa. Analiza toxicologica efectuata indica lipsa in sange a oricarei substante de acest gen. Medicii au adaugat, ca fiind un caz singular, nu se poate afirma ca exista o legatura intre steroizi si depozitele de calciu din creier. Pentru a afirma sau infirma verdicitatea acestei teorii ar fi necesara examinarea pe termen lung a mai multor consumatori de steroizi.

Se crede ca un factor posibil al atacurilor de cord suferite de culturisti este tocmai folosirea de steroizi. Aceste substante pot cauza retentia sodiului, ceea ce are efect secundar o tensiune arteriala mai ridicata. O alta cauza ce ar putea duce la infarct poate fi modificarea anumitor factori de coagulare din sange ceea ce creste si riscul unor anumite tipuri de atacuri cerebrale..

Un studiu recent efectuat cu celule izolate obtinute de la sobolani a aratat ca testosteronul poate amplifica vatamarile creierului in cazul unui atac cerebral. Asta se datoreaza in principalul faptului ca in timpul atacului sunt eliberati aminoacizi excitatori, ceea ce face ca neuronii afectati sa lucreze si mai intens, ceea ce duce la moartea celulelor sau neuronilor in cauza.

Un lucru important in legatura cu acest studiu, este acela ca testosteronul este transformat in esterogen in creier si poate produce efecte neuroprotective. De fapt, studii recentae au aratat ca nivelurile  normale de testosteron par sa protejeze creirul impotriva unor boli degenerative, cum este boala Alzheimer, minimizand acumularea anumitor proteine in creier.

2 comentarii pentru acest articol

Pareri, intrebari, sugestii ?

© 2010 Portal Medical · Toate drepturile rezervate ·